O projekcie
Stowarzyszenie „Promocja Przedsiębiorczości” w Opolu w partnerstwie z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pn. Marcin Rękawek w Strzelcach Opolskich oraz Gminą Krapkowice realizuje Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa w ramach Osi Priorytetowej VIII Integracja społeczna Działanie 8.2 – Włączenie społeczne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020) pt.
„Recepta na uśmiech 2”
Celem Projektu jest: Minimalizacja przyczyn wykluczenia społecznego oraz zwiększenie udziału w życiu społecznym poprzez kompleksową i aktywną integrację 110 osób(70K/40M)
z terenu województwa opolskiego w okresie od IX.2017 – VII.2018.
Wartość Projektu: 2.986.636,46zł
Dofinansowanie Projektu z UE: 1 837 536.00
Okres realizacji Projektu: od 1 września 2017r. do 31 sierpnia 2018r.
Do kogo jest skierowany Projekt:
Projekt jest skierowany do osób fizycznych mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na terenie województwa opolskiego.
Założenia Projektu:
– Wsparcie dzieci/młodzieży z niepełnosprawnościami oraz osób przebywających w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych wymagających resocjalizacji i reintegracji, w postaci kompleksowej integracji za pomocą zajęć dydaktycznych, profilaktyczno-wychowawczych, terapeutycznych i resocjalizacyjnych umożliwiających nabywanie umiejętności życiowych ułatwiających prawidłowe funkcjonowanie w środowisku rodzinnym i społecznych, wraz z opracowaniem opinii o indywidualnych możliwościach i zainteresowaniach dziecka ze wskazaniem kierunku kariery edukacyjnej i zawodowej.
– Wsparcie dorosłych osób niepełnosprawnych w zakresie poradnictwa psychologicznego i psychospołecznego. Głównym problemem wyżej wymienionej grupy jest wykluczenie społeczne przejawiające się:
niskim poziomem zaufania społ. oraz aktywności społ.;
niewystarczającymi możliwościami podnoszenia umiejętności życiowych, komunikacyjnych,
edukacyjnych i zawodowych;
niską wiarą we własne możliwości; izolacją społ.;
brakiem samodzielności, barierami mentalnymi najbliższego otoczenia os. niepełnosprawnych, skutkujące wycofaniem z aktywności społ. i zaw./Poradnik dot. real. wsparcia dla os. wykluczonych społ. oraz zagrożonych wykluczeniem społ. w ramach Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego.
Formy wsparcia:
– indywidualne spotkania z zespołem specjalistów:
psycholog, pedagog, terapeuta – Celem jest opracowanie ścieżki reintegracji dla dzieci/młodzieży z niepełnosprawnościami (ścieżka edukacyjna i zawodowa)
zajęcia indywidulane i grupowe dla:
Dzieci/młodzieży z niepełnosprawnościami prowadzone przez dobranych specjalistów (m.in.: psychologa, terapeutę, pedagoga, fryzjerkę, tancerkę, artystkę, kosmetyczkę i manikiurzystkę );
– 7 wycieczek dwudobowych o charakterze:
Dydaktycznym, poznawczo-przyrodniczym, społeczno-kulturalnym;
– 3 wyjazdy 7-dniowe z udziałem specjalistów:
jeden w okresie letnim drugi w okresie wiosennym trzeci w okresie zimowym. (wyjazdy na terenie woj. Opolskiego, dla dzieci/młodzieży z niepełnosprawnościami)
Wymogi stawiane Uczestnikom Projektu:
– dzieciom/młodzieży
- wiek – do 18 roku życia,
- miejsce zamieszkania woj. opolskie
- możliwość aktywnego uczestnictwa we wszystkich przewidzianych zadaniach w całym okresie realizacji Projektu;
– rodzicom/opiekunom:
- miejsce zamieszkania – woj. opolskie.
- w projekcie uczestniczy tylko jeden rodzic/opiekun (w przypadku rodzin, w których jedno z rodziców/opiekunów będzie nieaktywne zawodowo/bezrobotne ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością, jako Uczestnik Projektu będzie kwalifikowany właśnie ten rodzic/opiekun),
- możliwość aktywnego uczestnictwa we wszystkich przewidzianych zadaniach w całym okresie realizacji Projektu.
Zadania w ramach Projektu:
- Rekrutacja i opracowanie ścieżki reintegracji.
- Zajęcia indywidualne.
- Zajęcia grupowe.
- Wyjazdy integracyjno-terapeutyczne.
Planowane efekty:
– liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które zostaną objęte wsparciem: ogółem 110-osób, w tym 70-Kobiety i 40-Mężczyzn (dzieci, młodzież z MOW, dzieci, młodzież z niepełnosprawnością;
Udział w Projekcie jest bezpłatny. Zostanie zapewniony transport na zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci/młodzieży i ich rodziców/opiekunów. Uczestnicy Projektu zostaną objęci ubezpieczeniem OC i NNW w całym okresie realizacji Projektu. W trakcie wycieczek i wyjazdów uczestnikom Projektu zapewnione zostanie zakwaterowanie/nocleg wraz z wyżywieniem, transport, opieka wyspecjalizowanych opiekunów oraz bilety wstępu w ramach wycieczek.